CAMINO PORTUGUES

Opieka duchowa - Ks. Krzysztof Orzeł - nowy termin: 14-23 PAŹDZIERNIK 2020

CAMINO PORTUGUES

Program

Dzień 1: 14.10.2020

7.45 - Zbiórka na lotnisko w Krakowie. 8.00 - Msza Święta.  10.40 - Wylot do Lizbony. 15.15 – Lądowanie w Lizbonie.  Przejazd do hotelu w Fatimie, późne zakwaterowanie, obiadokolacja. Uczestnictwo w procesji różańcowej.

Dzień 2: 15.10.2020

Śniadanie. Nawiedzenie sanktuarium w Fatimie, modlitwa nad grobami Łucji, Hiacynty i Franciszka. Zobaczymy Kaplicę Objawień, Bazylikę Różańcową, fragment Muru Berlińskiego, Drogę Pokutników. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3: 16.10.2020

Śniadanie. Msza św. Tego dnia zaczniemy część pierwszą naszej pieszej pielgrzymki.  Przejście odcinka : Valença/ Tui – Porrinio – 18 km. Przekroczymy rzekę Minho metalowym mostem inspirowanym dziełem słynnego Gustave'a Eiffla, by następnie przejść ulicami średniowiecznej wioski Tui aż do słynnej katedry z XI w. Miniemy tunel klasztoru Clarissas i kościoły Santo Domingo i San Bartolomé. Po przekroczeniu mostu Veiga dotrzemy do jednego z najpiękniejszych odcinków całej trasy - doliny rzeki Louro. Następnie  dotrzemy do miasta Porriño. Potem odbędzie się przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4: 17.10.2020

Śniadanie. Przejście odcinka: Porrinio – Redondela – 14,9 km. Wyruszamy z miasta Porrinio na północ, po drodze mijając Pazo de Mós, Santiaguiño de Antas i Chan das Pipas. Droga ciągnie się wśród malowniczo położonych hiszpańskich przydomowych  winnic.
Ten odcinek pielgrzymki zakończymy w mieście Redondela. Następnie przejedziemy do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

Dzień 5: 18.10.2020

Śniadanie. Przejście odcinka: Redondela – Pontevedra – 19,7 km. Pielgrzymka wyrusza z miasta Redondela i biegnie wzdłuż zatoki Vigo. W miejscowości Pontesampaio przekroczymy rzekę Verdugo długim średniowiecznym mostem. Następnie wejdziemy w grupę wąskich uliczek, które poprowadzą nas do jednego z najpiękniejszych odcinków Camino: bardzo starych dróg, które pną się po stoku od miejscowości Cacheiro do Canicouva.  Po przejściu gór szlak się rozszerza się i biegnie wśród  pól, winnic i sadów. Po przejściu tego odcinka  dotrzemy do Pontevedra, na zasłużony odpoczynek. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 6: 19.10.2020

Śniadanie. Przejście odcinka: Pontevedra – Caldas de Reis – 21,6 km. Zaczynamy ten etap w historycznym centrum Pontevedra, idąc od starego miasta do tysiącletniego mostu nad rzeką Lérez. Przejdziemy spokojną drogą wijącą się wśród lasów, będziemy mijać pięknie rzeźbione krzyże. Wędrówka tego dnia kończy się  Caldas de Reis obok kościoła Santa Maria, w pobliżu mostu na rzece Umia. Następnie przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7: 20.10.2020

Śniadanie. Przejście odcinka: Caldas de Reis – Padron – 18,1 km. Opuścimy  Caldas de Reis  i podążymy drogą, która prowadzi nas do wioski Cruceiro, na niezapomnianym odcinku Camino przez lasy i łąki. Miniemy kościół Santa Maria de Carracedo, a następnie podążymy przepięknym odcinkiem prowadzącym wzdłuż rzeki Valga. Po przekroczeniu rzeki Ulla dotrzemy do Padron, miejsca, gdzie według legendy zacumowano kamienny statek z ciałem Apostoła Jakuba (Santiago). Przejedziemy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8: 21.10.2020

Śniadanie. Przejście odcinka: Padron – Santiago de Compostela – 24,9 km. Rozpoczniemy ten ostatni etap kierując się na północ od Padron, aż dotrzemy do kościoła Santa Maria de Iria Flávia. Naszą wędrówkę będziemy kontynuować przez galicyjskie wioski aż do wspaniałego sanktuarium Nossa Señora da Escravitute. Stąd dotrzemy do Rua de Francos, aby nieco dalej w zobaczyć wieże katedry po raz pierwszy. Po przejściu mostu na  rzece Sar będziemy kontynuować naszą wędrówkę przez przedmieścia miasta, które poprowadzą nas do bramy Faxeira, otwierającą się na Stare Miasto. Przez labirynt ulic idziemy dalej do placu Obradoiro, aż do samej katedry gdzie czeka na nas Apostoł Jakub. Zwiedzimy  Santiago de Compostela. Spacer po Starym Mieście, które jest wpisane na listę UNESCO, katedra z grobem św. Jakuba, pięknymi fasadami, portalami. Msza święta. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 9: 22.10.2020

Śniadanie. Następnie przejazd na przylądek Fisterra – symboliczny koniec świata, na którym pielgrzymi palili swoje stare pielgrzymie ubrania oraz dokonywali obmycia w wodach Oceanu Atlantyckiego, co miało symbolizować oczyszczenie z grzechów. Wyjazd do Portugalii. Przejazd do Bragi. Krótki spacer po Bradze. Przejazd do hotelu. Nocleg.

Dzień 10: 23.10.2020

Wylot do Polski z Porto. Przejazd do Porto. Spacer po starówce: kościół św. Franciszka, katedra.
Rejs statkiem po Duero, degustacja regionalnych win.


Opis

TERMIN RAMOWY ZALEŻNY OD TERMINÓW LOTÓW

6 DNI PIESZEGO PRZEJŚCIA SZLAKIEM ŚW. JAKUBA - Camino Portugues 

Ważne informacje

• Dokumentem uprawniającym do podróży jest ważny dowód osobisty/paszport  

• W programie przewidziana jest codzienna Msza święta i czas na osobiste modlitwy

• Koszty biletów wstępu oraz zwyczajowych napiwków, a także kosztów fakultatywnych regulujemy w Portugalii u pilota

• W zależności od miejscowych uwarunkowań lub godziny przylotu samolotu kolejność odwiedzanych miejsc może być inna niż opisana w ramowym programie pielgrzymki.