GRUZJA - ARMENIA

GRUZJA - ARMENIA

Program

Dzień 1: 18.07.2024

Spotkanie na lotnisku w Krakowie ok. 18.00. (Przy większej ilości chętnych istnieje możliwość zorganizowania transportu na lotnisko). Wylot z lotniska Balice o godzinie 20.20 z międzylądowaniem w Istambule.

Dzień 2: 19.07.2024

5.35 – Lądowanie w Tbilisi. Przejazd do GUDAURI. Zakwaterowanie. Śniadanie w hotelu. Odpoczynek. Msza święta. Przejazd do miejscowości KAZBEGI/STEPANCMINDA. Wjazd busami terenowymi do świątyni Gergeti pw. Trójcy Świętej. (cena wjazdu samochodami terenowymi wliczona w cenę wyjazdu) na szczyt góry do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Stąd rozciąga się widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3: 20.07.2024

Śniadanie w hotelu. Przejazd na zwiedzanie twierdzy ANANURI – najważniejszy zabytek przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przejazd przez GORI – miasta urodzin Stalina. Następnie odwiedzimy UPLISTSIKHE – największe skalne miasto w Gruzji. Kompleks zabytków z czasów starożytności położony jest na skalistym brzegu rzeki Mtkwari. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Przejazd do Tbilisi. Msza święta w kościele katolickim. Obiadokolacja w restauracji, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 4: 21.07.2024

Śniadanie. Msza święta w kościele katolickim. Zwiedzanie TBILISI, podczas którego zobaczymy świątynię Metechi, leżącą na skale nad rzeką Mtkvari. Wejście na starożytną twierdzę Narikala wznoszącą się nad Tbilisi z pięknym widokiem na miasto. Wizyta w katedrze Sioni. Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb – krzyż patronki państwa – Świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim. Na trasie spaceru po Starym Mieście zwiedzimy najstarszy kościół w Tbilisi – Anczyschati. Przejazd Al. Rustawelego. Obiadokolacja w restauracji z winem, nocleg.

Dzień 5: 22.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Narodowego z imponującą kolekcją złotych skarbów. Przejazd do MCCHETA – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji – według legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Zwiedzimy również Monastyr Dżwari – położony na krawędzi malowniczego wzgórza na obrzeżach miasta. Powrót do Tbilisi. Zakupy na Suchym Moście na targu staroci. Wieczorem uroczysta kolacja z winem wraz z pokazem folklorystycznym, nocleg.

Dzień 6: 23.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Wyjazd do regionu – KACHETIA. Zwiedzimy klasztor Bodbe, gdzie znajduje się grób patronki Gruzji, św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo. Później zwiedzimy otoczoną wielkim murem miejscowość Signagi, położoną na wzgórzu, w środku winnej równiny, która oferuje spektakularne widoki we wszystkich kierunkach. Obiadokolacja/supra z degustacją słynnego gruzińskiego wina (wliczona w cenę) w prywatnej, rodzinnej winiarni, gdzie można zapoznać się z tradycją produkcji wina. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

Dzień 7: 24.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Przejazd do Borżomi – słynny kurort uzdrowiskowy, znany z obfitych i różnorodnych wód mineralnych. Czas wolny na spacer w parku zdrojowym i degustację wód. Przejazd do Achalciche – miasta z monumentalną średniowieczną twierdzą Rabati. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8: 25.07.2024

Śniadanie w hotelu. Przejazd do WARDZIA – zwiedzanie imponującego, wykutego w skale, miasta-klasztoru i fortecy z XII-XIII w. Wnętrza wykutych w skale kaplic kryją unikatowe freski. Z tarasów roztaczają się wspaniałe widoki na górskie szczty i malowniczą dolinę. Postój na zdjęcia przy Fortecy Khertvisi - jednej z najstarszych fortec w Gruzji. Przejazd przez górskie tereny zamieszkiwane przez pasterską ludność Ormian, oraz potomków prawosławnej sekty “duchoborców”. Odprawa na granicy gruzińsko-ormiańskiej w Ninotsminda/Bavra. Przejazd do Armenii do hotelu w Gyumri, zakwaterowanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Krótki objazd miasta Gyumri, kolacja, nocleg.

Dzień 9: 26.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Następnie przejazd do ECZMIADZYN – stolicy kościoła ormiańskiego i siedziby Patriarchy Armenii. Zobaczymy: Kościół św. Rypsyme oraz najstarszą katedrę chrześcijańską w Armenii, nazywaną ormiańskim Watykanem. Przejazd do miasta ERYWAŃ. Podczas spaceru zobaczymy: plac Republiki, Kaskady – doskonałe miejsce do podziwiania imponującego widoku na górę Ararat, budynek Parlamentu, pałac Prezydencki oraz budynek opery. Przejazd na powitalną kolację z winem w typowej, ormiańskiej restauracji. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 10: 27.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta w kościele katolickim. Wizyta na targu rękodzieła (wernisaż) i na targu owoców. Przejazd do jedynej świątyni pogańskiej na terenie Armenii – GARNI, świątyni dedykowanej bogu Mitrze. Ta świątynia znajduje się na obszarze dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, oferując jednocześnie zachwycający widok na dolinę rzeki Azat. Następnie zwiedzimy kompleks klasztorny GEGHARD – jeden z najważniejszych historycznie klasztorów w Armenii. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja w jednym z domów w wiosce. Degustacja pysznych potraw domowej roboty, lokalnych owoców oraz miejscowej wódki i wina. Powrót do Erywania. Nocleg

Dzień 11: 28.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta. Przejazd nad JEZIORO SEWAN. Zwiedzanie świątyni Sewanawank (IX w.).  Jezioro Sewan jest największym jeziorem Kaukazu i jednym z najwyżej położonych jezior na świecie. Zwiedzanie urokliwego klasztoru Sewanawank Odpoczynek. Obiadokolacja. Nocleg

Dzień 12: 29.07.2024

Śniadanie w hotelu. Msza święta. Odpoczynek do południa. Przejazd do miasta ALAWERDI w prowincji Lori. Tradycyjny ormiański obiad. Zwiedzanie klasztorów SANAHIN i HACHPAT (są to przykłady średniowiecznej architektury ormiańskiej, znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Transfer do Tbilisi. Odprawa celno-paszportowa.

Dzień 13: 30.07.2024

Wylot z Tblisi do Polski o godzinie 04.05 z międzylądowaniem w Istambule. Przylot do Krakowa o godzinie 08.45. Zakończenie pielgrzymki.

Opis

Zapis po potwierdzeniu dostępności miejsca - tel. 736 622 333

Ważne informacje

CENA:

  • Zaliczka płatna do 3 dni od daty podpisania umowy w wysokości – 1226 PLN (z uwzględnieniem składek TFP, TFG)
  • Dopłata do całości na 30 dni przed pielgrzymką
  • Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest ważny dowód osobisty lub paszport
  • Możliwa jest zmiana kolejności zwiedzania
  • Składka TFP, TFG jest bezzwrotna